Dieťa malo pri narodení Apgar skóre 5 a potom 9. Je vhodné, aby podstúpilo povinné a nepovinné očkovania?

Zodpovedané
31. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom očkovania. Dieťa malo pri narodení Apgar skóre 5 a potom 9.

Je vhodné, aby podstúpilo povinné a nepovinné očkovania?

Čítam rôzne články/skúsenosti mamičiek, kde uvádzajú negatívne dôsledky pri deťoch so zlým Apgar.

Ďakujem

Dobrý deň,

s týmto som sa vôbec nestretla a pre istotu som to skonzultovala s viacerými pediatrami.

V prípade, že by aj existovala nejaká korelácia je dôležité prečo malo dieťatko nižšie Apgar skóre. Napríklad také predčasniatka sa očkujú "intenzívnejšie" ako deti narodené v termíne.
Pokiaľ nemá dieťatko výrazný imunodeficit, prípadne inú zásadnú kontraindikáciu je vhodné aby podstúpilo očkovania.

V prípade, že máte obavy skúste navštíviť [https://www.health.gov.sk/?Amb-ockovanie-imunoa... | ambulanciu/poradňu pre očkovanie rizikových detí]].

Mamičkovské fóra nie sú úplne relevantným zdrojom, je skôr lepšie porozprávať sa o tom s odborníkom, kto sa danej problematike venuje roky a pozná klinický stav pacienta a zároveň má vedomosti v danej oblasti. Aj keď niečo nastane tesne po sebe (časová následnosť) neznamená to automaticky, že to aj súvisí (príčinná súvislosť).

Držím palce a prajem pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko