Existuje vyšetrenie krvi, ktoré rozoberá krv na bunky oboch partnerov?

Zodpovedané
28. sep 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vyšetrenia krvi, ktoré rozoberá krv na bunky oboch partnerov. Mám skupinu B Rh negatív a manžel B Rh pozitív. Bolo nám povedané, že ak moja krv obsahuje iba faktor negatív a manželova iba pozitív, že sa mi nikdy nepodarí dieťa donosiť.

Mám za sebou 3 MA a po každom mi bola pichnutá injekcia Rhega (anti-D globulín). Táto informácia ma celkom zaskočila. Manželovu krv nikto nevyšetroval. Ja mám aj Leiden V a na reprodukčnej imunológii mi bolo zistené (už po prvom potrate), že vytváram protilátky voči manželovým spermiam a aj napriek tomu, problém s otehotnením nemám.

Na tieto protilátky mi boli v poslednom tehotenstve každé tri týždne podávané infúzie imunoglobulíny. Absolvovali sme klinickú genetiku a výsledok bol ok. Štítnu žľazu mám v poriadku, spermiogram má manžel v poriadku.

Budúci týždeň ide ešte na vyšetrenie fragmentácie spermií a musím sa priznať, že už ani nevieme, čo iné by sme si mali dať ešte vyšetriť.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto nie je úplne moja parketa, keďže reprodukčná imunológia je veľmi komplexná oblasť, najlepšie je sa poradiť s Vaším lekárom, keďže on o Vás vie konkrétne detaily a podrobnosti, ktoré mne chýbajú.

Nie je však pravdou, že vy ako Rh faktor negatívna, nikdy nemôžete donosiť Rh pozitívne dieťa. Mnoho takých detí je narodených, a sú o tom aj viaceré štúdie (napríklad táto. Je to síce komplexné a je pravdou, že je tam aj zvýšené riziko komplikácií, ale je možné donosiť také dieťa.

To, že Vám po každom MA pichli anti-D, je správny postup, aby ste mali šancu donosiť rh pozitívny plod. Mrzí ma, že ste ich už tak veľa prekonali, verím, že je to náročné. Vrámci tých Vašich protilátok na manželove spermie, mnoho ľudí polemizovalo, či je táto tvorba protilátok spojená so zvýšeným rizikom potratov, ale do dnešného dňa táto hypotéza nebola potvrdená, skôr vyvrátená (viac informácii môžete nájsť tu. Taktiež sa niekedy stáva, že ženy nemajú zásadný problém s otehotnením, aj napriek tejto tvorbe protiláok.

Ešte k faktoru V Leiden, neviem či Vám bolo počas tých 3 tehotenstiev podávaná liečba nízko molekulovým heparínom (spadá tam napríklad pichanie Fraxiparinu od momentu ako viete, že ste tehotná, prípadne v niektorých prípadoch, už počas snaženia otehotnieť). Táto liečba býva dosť nápomocná vrámci pomoci udržania tehotenstva u žien so zvýšeným rizikom trombózy.

Pokiaľ ste absolvovali klinickú genetiku s odberom obidvaja, mali by ste byť vyšetrení na možné translokácie, prípadné aneuploidie a podobne, avšak je nemožné sa vyšetriť na všetky možné mutácie, ktoré poznáme, že sú klinicky významné. Aj napriek priaznivému výsledku z prvotnej genetiky, môžete stále byť nositeľmi nejakej mutácie, ktorá Vám spôsobuje problémy s tehotenstvom. Napríklad u Vás alebo u manžela v rodine nemal niekto problém s otehotnením? Výskyt potratov alebo mŕtvo narodené deti môžu na to poukazovať. Tiež to môže záležať od Vášho veku. Ďalšia dôležitá informácia je, v ktorom týždni ste mali tie MA.

Prepáčte, že som Vám nedala zrovna odpovede na Vaše otázky. Dúfam, že sa Vám onedlho podarí mať Vaše dúhové dieťatko.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Prajem pekný deň.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko