Je možné zaplatiť skoro trojročnej dcére vyšetrenie, ktoré by odhalilo neurofibromatózu?

Zodpovedané
8. aug 2020

Dobrý deň,

mojej skoro trojročnej dcérke som pred rokom na tele našla 4 pigmentové fľaky. Kožná nás odporučila na genetiku. Tam nám povedali, že musíme malú len sledovať.

Sledujem ju stále, upadám do depresie. Každá zmena a každá modrina sa mi zdá podozrivá.

Ak budem trvať na krvnom vyšetrení, resp si ho aj zaplatíme, tak je možné zistiť už či má neurofibromatózu?

Ďakujem

Dobrý deň,

sú to fľaky, ktoré pripomínajú tie “cafe-au-lait” fľaky pri neurofibromatóze? Máte v rodine niekoho, kto by mal toto ochorenie?

Rozumiem, že Vás to veľmi trápi a všetko sa Vám zdá podozrivé. Existujú DNA testy, ktoré vedia určiť s 95% presnosťou, či je u daného človeka prítomná mutácia na 17. chromozóme (pri NF1) alebo na 22. chromozóme (NF2).

Z dôvodu, že gén zodpovedný za neurofibromatózu 1 (ktorá je častejšia) je jeden z najdlhších génov, vo veľkom množstve sa tam prejavujú mutácie aj bez rodinnej anamnézy. Len približne 50% ľudí s NF1 má príbuzného, ktorý tiež trpí týmto ochorením.

Určite by som vám odporučila znovu kontaktovať ambulanciu klinickej genetiky, v prípade, že by stále nechceli ísť do testov ma môžete kontaktovať a môžeme spolu skúsiť nájsť genetické vyšetrenie pre samoplatcov, ktoré by ste absolvovali s Vašou dcérkou (napríklad DNA test ich robí).

V prípade akýchkoľvek ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko