Je tupozrakosť spôsobená geneticky?

Zodpovedané
15. mar 2021

Dobrý deň,

dcéra má ľavé oko tupozraké, prejavilo sa to pomerne neskoro a jej malý synček má tiež na tej istej strane tento problém. U mňa ani u manžela problémy so zrakom nie sú a ani u našich rodičov a súrodencov.

Môže to byť spôsobené inak, alebo to má genetickú príčinu?

Ďakujem

Dobrý deň,

tupozrakosť sa môže vyskytnúť náhodne, ale môže byť prítomná aj genetická zložka - vidíme prípady kedy sa vyskytuje pravidelne v rodinách.

V prípade, že je v rodine výskyt očnej vady, je vhodné aby boli deti včas kontrolované u očného lekára, pretože sú spôsoby preventívnej liečby, ktorá môže deťom do určitého veku pomôcť.

Mohlo sa stať, že u Vašej dcéry to bola náhoda, avšak ona to už následne mohla preniesť na svojho synčeka.

Prajem pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko