Obaja rodičia sú modrookí a majú dieťa s hnedými očami. Ako je to možné?

Zodpovedané
6. aug 2020

Dobrý deň,

obaja rodičia sú modrookí a majú dieťa s hnedými očami.

Ako je to možné?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto zvyčajne trápi mnohých ľudí z dôvodu, že všeobecná znalosť je, že máme len 2-3 gény, ktoré sú zodpovedné za farbu očí. Avšak tých génov je omnoho viac, posledné výskumy hovoria o približne 16 génoch ale toto číslo sa v budúcnosti ešte pravdepodobne bude zvyšovať.

Existuje 6 základných farieb očí - hnedá, modrá, orieškovo hnedá, jantárová, zelená a sivá.
Rodičia majú modrý - recesívny gén oproti hnedému - dominantnému.

To znamená, že rodičia by mali mať oba gény modré na to aby mali modré oči, avšak ich hnedooké dieťa musí mať aspoň jeden hnedý- dominantný na to aby malo hnedé oči. V takýchto situáciách sa neraz otec zamyslí, či je dieťa naozaj jeho, ale je veľmi pravdepodobné že áno.

Aj u mňa v blízkej rodine to máme tak, že rodičia majú sivé a zelené oči a ich syn má orieškovo hnedé. Keďže je tam veľa interakcii génov, to môže spôsobiť, že napríklad u jedného rodiča sú modré oči z dôvodu, že on síce má hnedý gén ale je v ňom "preklep" a preto sa nevytvorí dostatočné množstvo melanínu, avšak pri delení pohlavných buniek (vajíčko alebo spermia) sa môže tento preklep opraviť a dieťa následne zdedí hnedý gén schopný tvoriť dostatočné množstvo melanínu alebo napríklad nezdedí iný gén, ktorý ovplyvňuje tiež vylučovanie melanínu v oku, avšak u rodiča je prítomný a potláča toto vylučovanie, táto druhá varianta je častejšia.

Je to veľmi komplexná téma, avšak dúfam, že som vám ju aspoň trochu priblížila.

Prajem pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko