Podstúpila som prerušenie tehotenstva kvôli T21 a problému so srdiečkom. Môže sa tento problém zopakovať pri druhom tehotenstve?

Zodpovedané
9. dec 2021

Dobrý deň,

doma mám jedno zdravé dieťa a teraz som podstúpila prerušenie tehotenstva kvôli T21 a problému so srdiečkom.

Môže sa mi tento problém zopakovať pri druhom tehotenstve?

Aké vyšetrenia mi odporúčate?

Ide o genetický problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

mrzí ma, že ste museli podstúpiť UPT a verím, že to bolo naozaj náročné rozhodnutie. Vo všeobecnosti je riziko, že by sa to znova zopakovalo okolo 1%, ale zavisí to od veľa faktorov. Napríklad či sa jednalo o voľnú trizómiu 21 alebo aký je Váš, prípadne partnerov vek.

Pokiaľ sa jednalo o voľnú trizómiu 21, tak je postačujúce, aby sa v ďalšom tehotenstve absolvovali amniocentézu. Pokiaľ sa nevie či to bola voľná trizómia, tak je vhodné absolvovať s partnerom genetické testy na vyvrátenie potenciálnej translokácie, ktorá by mohla znamenať vyššie riziko, že sa táto situácia zopakuje.

S veľkou pravdepodobnosťou sa však jedná o náhodný problém, ktorý vznikol pri delení buniek a nie dedičné ochorenie.

Prajem pekný deň a držím palce, že sa dočkáte svojho dúhového bábätka.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko