Poradíte mi ohľadom Rh faktoru?

Zodpovedané
29. okt 2020

Dobrý deň,

v detskej karte mám uvedenú krvnú skupinu A negatív. Počas prvého tehotenstva mi do tehotenskej knižky na základe krvného vyšetrenia zapísali skupinu A pozitív. Nešlo o omyl, sestra to zdokladovala výsledkom.

Môj pôrodník sa rozhodol po pôrode pre ďalšie vyšetrenie krvnej skupiny, kde prišiel výsledok A negatív, na čo mi po hematologickom konzíliu bola podaná anti D injekcia.

Uzavreli to ako chybný výsledok na poradni. Pri druhom tehotenstve sa však situácia zopakovala a sestra na poradni (podotýkam iná sestra, iné laboratórium, iná ambulancia) opäť do tehu knižky zapísala skupinu A pozitív, pričom po upozornení mi opäť výsledok zdokladovala.

Je možné, aby bol rh faktor takto nestáli?

Alebo len došlo k viacerým pochybeniam?

Obe deti majú A pozitív po manželovi.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

prepáčte, za dlhšie čakanie na odpoveď ale tento Váš prípad ma veľmi zaujal a snažila som sa dopátrať k tomu, ako môže nastať takáto situácia.

Z dostupných informácii vychádza nasledovné. Sú rôzne laboratórne techniky, ktoré sa zaoberajú určením typu krvných skupín. Základné dva sú ABO systém a druhý je práve Rh faktor. Ten sa v jednoduchosti rozdeľuje na pozitívny a negatívny, hlavne jeho časti D, aj keď v skutočnosti je to zložitejšie. Sleduje sa jeho vonkajšia podoba na červených krvinkách, tzv. fenotypizácia D časti.

Pokiaľ má krvinka „neprítomnú D časť“ , krvná skupina človeka dostane výsledok Rh faktor negatívny. Pokiaľ má krvinka D časť (antigén) prítomnú, dostane výsledok Rh faktor pozitívny. Existuje ale aj takzvaná „slabá prítomnosť D časti/fenotyp“, ktorý v závislosti na použitej laboratórnej technike môže vyjsť ako Rh pozitív alebo Rh negatív.

Krvné bunky s týmto slabým D fenotypom majú menej D antigénu a typizácia môže byť vyhodnotená pozitívne alebo negatívne. Keď sa robí typizácia pomocou technológie nazvanej priama aglutinácia, osoba so slabým D fenotypom vyjde ako Rh negatívna. Na druhej strane pokiaľ sa použije technológia nepriamej aglutinácie, alebo sú použité špecifické anti-D protilátky pri typizácii človek so slabým D-fenotypom bude typizovaný ako Rh pozitívny.

Taktiež sa môže meniť hodnotenie človeka z Rh pozitív na Rh negatív a naopak pri vyšetrení v závislosti od iných okolností. Napríklad pri krvných transfúziách sa ľudia, ktorí majú slabý D fenotyp považujú za Rh pozitív z dôvodu, aby náhodou pri transfúzii ich krvi neprišlo k formovaniu protilátok u Rh negatívneho príjemcu tejto transfúzie. Pokiaľ sa slabý D fenotyp zistí u tehotnej ženy, prípadne u osoby, ktorá by mala dostať krvnú transfúziu, mala by byť považovaná za Rh negatívnu. Bolo totiž preukázané, že takéto ženy si môžu spraviť protilátky proti Rh faktoru pri pôrode Rh pozitívneho dieťatka (prípadne po prijatí krvnej transfúzie, ktorá je Rh pozitívna). Táto rôzna typizácia taktiež môže spôsobovať pochybnosti o otcovstve detí pokiaľ sú obaja rodičia označení ako Rh negatívni a narodí sa im bábätko, ktoré je Rh pozitívne.

Tento článok, popisuje prípad podobný Vášmu.

Je to komplexná téma, ale dúfam, že som Vám poskytla najpravdepodobnejší dôvod rôznorodosti výsledkov Rh faktora Vašej krvnej skupiny. Bola by som Vám tiež veľmi vďačná ak by bolo možné poslať mi email, s informáciou, kde Vám robili stanovenia krvnej skupiny počas tehotenstva a po pôrode. Bolo by zaujímavé zistiť, či naozaj platí, že sa líšia technológie typizácie krvných skupín v daných laboratóriách.

Tieto informácie by boli užitočné možno aj pre iné mamičky do budúcnosti pri riešení podobných problémov a pomohli pôrodníkom, predísť potenciálnym problémom s inkompatibilitou Rh faktora u matiek s podobnými typom krvnej skupiny, ktoré porodia Rh pozitívne bábätká.

Prajem pekný deň.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko