Prečo má syn inú krvnú skupinu a iné oči?

Zodpovedané
27. aug 2020

Dobrý deň,

mám krvnú skupinu A+, sivé oči. Manžel 0+, hnedé oči. Obaja sme praváci.

Naše prvé dieťa je 6 ročná dcérka. Má skupinu A+. Jedno oko má hnedé, druhé sivé a je ľaváčka.

Naše druhe dieťa je 1,5 ročný syn. Má krvnú skupinu B+, obe očká má sivé.

Ako je možná jeho krvná skupina?

Boli sme na opakovaných odberoch. Manžel je otcom oboch detičiek na miliónkrát.

Ďakujem

M

Dobrý deň,

na dôkladné objasnenie takéhoto prípadu by bolo potrebné vedieť aj informácie o starých rodičoch, tj Vašich rodičov a aj mužových.

K ľaváctvu Vašej dcéry - či je človek pravák alebo ľavák je dané komplexne. Hrá tam rolu aj genetika ale aj iné faktory. Napríklad v prípade, že sú obaja rodičia ľaváci ich dieťa bude len v približne 26% prípadoch taktiež ľavákom.

K očkám, Vaša dcéra má efekt nazvaný heterochrómia - každé oko ma iné. Môže to byť spôsobené genetikou, že nastala niekde po oplodnení vajíčka náhodná chyba, alebo sa bunky, ktoré zhromažďujú pigment v dúhovkach dostali v rôznom množstve do očí, alebo veľa iných možností (je dosť komplexné to odsledovať).

V drvivej väčšine prípadov sa u ľudí nejedná o dedičný jav (oproti tomu ako je to napríklad u psov, že tam je to zvyčajne genetické a dedí sa to na potomstvo).

V prípade krvnej skupiny Vašeho syna, existuje šanca že Váš manžel nemá v skutočnosti skupinu 0 ale bombajský fenotyp. Pri bežnom krvnom testovaní táto skupina vyzerá ako 0. Štandardne je jeden gén zodpovedný za krvné skupiny AB0, alelové (génové varianty) možnosti sú tam AA, A0 pre A skupinu, B0, BB pre B skupinu, AB pre skupinu AB a 00 pre skupinu 0. Bombajský fenotyp sa týka iného génu, ktorý je zodpovedný za vytvorenie H antigénu, z ktorého sa následne robí buď A alebo B v prípade krvných skupín AB0. Keďže človek s bombajským fenotypom nemá tento H antigén, jeho krvné bunky nemôžu bez tohto základu vytvoriť antigén A alebo B aj keď gén naň môže byť prítomný. Tj. Váš manžel môže mať gén B0 ale zároveň má tento bombajský hh gén, ktorý zabraňuje vytvoreniu B antigénov na krvných bunkách. Avšak Váš syn má od vás H gén a preto vie mať antigény na bunkách prítomné. Vaša krvná skupina musí byť A0 v tomto prípade aby to bolo možné.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Prajem pekný večer.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko