Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Zdedila dcérka poruchu tvorby protilátok?

Zodpovedané
16. aug 2021

Dobrý deň,

mojej dcére v 2,5 roku diagnostikovali ochorenie CVID. Má to vraj vrodené. Každý mesiac dostáva živé protilátky cez infúzie. Teraz má 5,5 roka. Toto ochorenie je pomenované len posledných 10 max. 15 rokov.

Ako dieťa som bola večne chorá, vkuse na ATB, viac doma ako v škôlke. V puberte sa stav zlepšil. Teraz mám 31 a som úplne zdravá.

Je možné, že to dcérka zdedila?

Vyrastie z toho počas puberty?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto ochorenie je pomenované viac ako len 10 - 15 rokov. Poznáme ho viac ako 30 - 40 rokov. Boli o ňom štúdie už v 1975 ale pravdepodobne aj skôr. V poslednej dekáde sa skôr snažíme prísť na to, ktoré genetické faktory pri ňom hrajú rolu. Nie je to jednoduché monogénne (jednogénové) ochorenie ale vplyv tam má v drvivej väčšine viacero rôznych génov a ešte sme mnohé z nich neboli schopní identifikovať.

Je bežný stav, že dieťa je počas škôlky často choré a s vekom sa to zlepší (napríklad to bol aj môj prípad), toto sa však pri CVID veľmi nestáva, tam sú skôr s vekom horšie zmeny, napríklad z dôvodu častých infekcií môže byť prítomné poškodenie pľúc a podobne.

Pokiaľ má dcérka správne stanovenú diagnózu (pretože do 4 rokov sa skôr odporúča správne vylúčiť všetky iné možné príčiny, ktoré môžu byť zdedené) je nepravdepodobné, že z toho vyrastie.

Prajem pekný deň a držím palce


MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko