Dvojmesačná dcérka má problém s kakaním. Pomôže jej Espumisan?

Zodpovedané
27. feb 2020

Dobrý deň,

moju dvojmesačnú dcérku trápi plynatosť a nevie sa vykakať. Dávala som Sab Simplex a BioGaia, no nezaberalo. Prešla som teraz na BioGaia a Espumisan. Dcérka prdká, ale zatiaľ nekaká.

Ako jej môžem pomôcť?

Ako často a koľko kvapiek Espumisanu môžem dávať dcérke?

Môže si naň navyknúť?

Môžem jej ho vysadiť, keď uvidím, že pri ďalšom kojení sa už tak nepučí?

Zaberá Espumisan hneď?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dvojmesačné dieťatko, ktoré je plne kojené nemusí kakať a nemusí to znamenať žiaden problém. Týmto detičkám sa v tomto období vyvýja tráviaci systém a môže sa stať, že nebudú kakať aj 2 týždne. Materské mlieko je totiž plne stráviteľné, preto bábätko nemusí mať stolicu. Samozrejme musíte vy pozorovať na svojom dieťatku či ho bolí bruško a teda predstavuje to problém alebo je bábätko spokojné a len prdká.

Môžte tomu však pomôcť tak, že si vy zaradíte do stravy napríklad viac jabĺk alebo si uvarte paradajkovú polievku. Je veľmi nepravdepodobné aby plne kojené bábätko trápila zápcha. V týchto prípadoch bývajú viac nespokojné mamičky ako bábätká.

Zažila som to aj sama na svojej dcérke, ktorá keď mala 7 týždňov, tak nekakala 9 dní. A naozaj nešlo o žiadny problém, dcérka bola spokojnejšia ako ja.

Espumisan kvapky môžte dávať aj pred každým kojením 25 kvapiek. Nie je to návykové, simetikon v organizme pôsobí iba na fyzikálnej báze. To znamená, že sa do organizmu nevstrebáva. Môžte po podávať podľa potreby aj dlhdobo.

Ale v tomto prípade si naozaj myslím, že Vaše dieťatko je v poriadku a stolica sa o pár dní bez problémov vráti späť.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová