Je lepšie podávať deťom Brufen alebo Paracetamol?

Zodpovedané
18. mar 2020

Dobrý deň,

pokým moje dcéry nevedeli spolupracovať, tak som im dávala vždy čipky s Paracetamolom. Ako boli väčšie, tak som prešla na Nurofen v sirupe.

Lieky som nikdy nekombinovala. Keď bola horúčka skôr ako po 6 hodinách som robila buď zábal, alebo som uložila dcéru na môj hrudník.

Keď dcéra dostala prvú laryngitídu, dostali sme práve tento sirup a od vtedy jej ho v prípade potreby dávam. Vždy až nad 38 až 38,5°C.

Čítala som teraz, že Brufen a Paracetamol účinkujú rozdielne a že práve Brufen bráni dobrému rozvoju zápalu a tlmí ho zbytočne.

Je lepšie podať deťom Paracetamol, ktorý zníži teplotu, ale netlmí zápal a nebráni telu, aby si pomáhalo samo?

Ďakujem

Dobrý deň,

za liek prvej voľby sa považuje paracetamol, pretože má menej nežiaducich účinkov ako ibuprofén.

Paracetamol je vhodné podávať najmä, ak má dieťa iba teplotu a žiadne iné pridružené prejavy ochorenia alebo napríklad pri zvýšenej teplote po očkovaní.

Ibuprofén je vhodné podávať ak má dieťa okrem teploty zároveň aj prejavy zápalu v tele, napríklad zapálené boľavé hrdlo alebo teplota pri zápale priedušiek.

Ak má dieťa vysokú teplotu, ktorá sa nedarí zraziť, je možné kombinovať lieky s obsahom paracetamolu a ibuprofénu v 6hodinových odstupoch.

Samozrejme, ak má dieťa zvýšenú teplotu a podáte mu ktorýkoľvek liek, či už s účinnou látkou ibuprofén alebo paracetamol, určite neurobíte chybu. Väčšina mamičiek má doma v danú chvíľu iba jeden z týchto liekov.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová