Je nehormonálna antikoncepcia Pharmatex spoľahlivá?

Zodpovedané
29. dec 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom antikoncepcie Pharmatex. V letáku sa odporúča ako dobrá a spoľahlivá pri správnom použití.

Je spoľahlivá pre ženu po 45, ktorá nemôže použiť žiadnu inú formu antikoncepcie pri nechránenom styku?

Cyklus má ešte normálne fungujúci 31 dňový.

Ďakujem

Dobrý deň,

na začiatok vám musím povedať, že spoľahlivosť Pharmatex vaginálneho krému je nižšia ako v prípade hormonálnej antikoncepcie. Na druhej strane sa v lekárni stretávam s veľmi veľa pacientkami, ktoré si túto lokálnu formu antikoncepcie veľmi pochvaľujú a už by nemenili.

(Podľa študií je táto metóda druhou najúčinnejšou hneď po hormonálnej antikoncepcii.)

Výrobca uvádza 98% spoľahlivosť, aby bolo toto zaručené, je veľmi dôležité dbať na správnosť použitia. Účinok je založený na spermicídnom pôsobení, ktorý môže veľmi ľahko narušiť mydlo. 2 hodiny pred a 2 hodiny po pohlavnom styku sa nesmú používať mydlá ani prípravky na intímnu hygienu s kyslým pH, ktoré môžu znížiť antikoncepčnú účinnosť.

Pharmatex vaginálny krém

Pharmatex vaginálny krém je vhodnou a účinnou formou antikoncepcie pre všetky ženy. A to hlavne pre tie, ktoré nemôžu, resp. nechcú užívať hormonálnu antikoncepciu, užívajú hormonálnu antikoncepciu, ale zabudli užiť tabletku, dojčia alebo majú len nepravidelný pohlavný styk. Pôsobí čisto lokálne.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut