Ako zvýšiť sebavedomie a pozitívne myslenie u tínedžerov?

Zodpovedané
10. nov 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom prístupu k tínedžerom.

Ako k nim pristupovať, keď ich chcem podporiť vo vývine zdravého sebavedomia a pozitívneho prístupu k životu?

Problém je, že stále sú v opozícii a majú potrebu mi vo všetkom oponovať.

Ďakujem

Dobrý deň,

sebavedomie sa začína budovať od detstva a veľký vplyv na jeho budovaní majú rodičia.

Dieťa má určitý obraz o sebe a ten postupne napĺňa. Fyzická kondícia a primeraná postava sú dôležité, preto je dôležitý šport a motivácia k športu. Pohybom sa zvyšuje hladinu serotonínu a endorfínov. Je to čiastočná prevencia proti úzkostným a depresívnym stavom.

Komunikácia by mala byť častá a úprimná. Treba prejaviť záujem o koníčky, jeho priateľov a jeho život. Tým si vytvoríte spoločnú reč a môžete komunikovať. Dôležitá je aj kritika a ako ju podávame. Treba sa vyhýbať nevhodným poznámkam. Pozitívne charakterové vlastnosti treba častejšie chváliť. Nezabúdajte ani na vonkajší vzhľad tínedžera. Pripomínajte mu preventívne prehliadky u zubára, lekára.

Prajem Vám všetko dobré,
MUDr. Pavol Palkovič