Ako pomôcť prvákovi správne písať?

Zodpovedané
25. okt 2022

Dobrý deň,

mám doma prváka, ktorý sa trápi s písaním. Ceruzku tlačí na papier dosť silno a zachádza za aj pod čiaru. Okrem toho niektoré písmená píše zrkadlovo.

Ako môžem synovi pomôcť s týmto problémom?

Ďakujem

Dobrý deň,

stále sa prakticky nachádzame na začiatku školského roka. Písmo ešte môže byť roztrasené, aj poza čiaru, dokonca aj zrkadlové. Pomôžete najmä motiváciou, aby sa synček netrápil.

Tlačenie na ceruzku môže byť spôsobené nesprávnym úchytom, ale aj "tvrdou rukou." Pred každým písaním si treba poriadne precvičiť prsty. Pomôže aj stláčanie loptičky, prepletanie prstov, kreslenie, aktivity zamerané na jemnú motoriku.

Zrkadlové písanie môže nastať aj vtedy, ak je syn ľavák. U nich je to pomerne častý jav. Niekedy sa stáva, že rodičia preúčajú svoje dieťa z ľavej ruky na pravú. To sa tiež môže prejaviť v zrkadlovom písaní.

Zrkadlové písanie môže vymiznúť aj samé okolo 6 - 7 roku života. Synovi môžete na papier napísať správne tvary písaných písmen a aj zrkadlové. Úlohou synčeka je zakrúžkovať správne tvary písmen. Pri písaní je vhodné aby mal pred sebou tvar písmena. Kľudne zväčšený - môže ho aj niekoľkokrát obtiahnuť.

Samozrejme, môže sa jednať aj o dysgrafiu, ale nechala by som synovi ešte čas. Ak sa povedzme do decembra písmo ani trochu neupraví, skúste to prekonzultovať s jeho pani učiteľkou. Je s ním stále a buď Vás odporučí do CPPPaP, alebo Vás ubezpečí, že naozaj postačí tréning.

Hlavne sa nestresujte, syna podporujte a nedávajte mu príliš veľa úloh navyše. Môže to byť viac na škodu ako na úžitok. Trénovať treba, to áno, ale radšej krátko a efektívne.

Želám veľa úspechov v prvej triede.

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie