Ako sa naučiť zvládať dieťa s ADHD?

Zodpovedané
13. okt 2022

Dobrý deň,

môj 10-ročný syn má ADHD, poruchu pozornosti, poruchu učenia, dyslexiu, dysgrafiu, dyskalkuliu a poruchu správania. Veľmi ťažko sa s ním vychádza, nerešpektuje pravidlá, pokyny, nechce sa učiť. Musím mu zopakovať veľakrát, aby niečo urobil. Je výbušný, vulgárny a párkrát sa stalo, že ma aj fyzicky napadol. Záujem javí o mobilné hry a youtube.

Neberie lieky, ale už o nich uvažujem, aj keď majú nežiadúce účinky. S ním jednoducho nezvládam život. Je to pre mňa boj so všetkými základnými vecami, ako je umývanie, obliekanie, učenie či chodenie do školy...

Ako sa naučiť zvládnuť takéto dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

syn s takýmito poruchami by mal byť v sledovaní psychológov. Predpokladám, že určite psychológa navštevujete. Zvážte častejšie konzultácie, prípadne lieky.

Syn potrebuje striktné pravidlá a ich striktné dodržiavanie. Ak nerešpektuje Vás, možno rešpektuje manžela, prípadne niekoho iného z rodiny. Skúste požiadať o pomoc ich.

Absolútne by som zakázala hry na mobile, youtube, televíziu, resp. by som to veľmi obmedzila.

1. Pokyny musia byť jednoduché a jasné. Ak dostane naraz veľa informácií, nedokáže vyselektovať dôležité. Napr. Umy si zuby. Keď to vykoná, potom mu poviete Obleč sa...
2. Pri písaní domácich úloh potrebuje ticho. Žiadna hudba, mobil, zvuky domácnosti (mixér, vysávač...). Nič mu nemá rozptyľovať pozornosť.
3. Nevie ovládať svoje emócie - nechajte ho ukľudniť sa. Odíďte, nehádajte sa, nechajte ho, radšej nech sa ukľudní sám.
4. Naučte sa s tým žiť. Veľmi ťažké, ale dôležité je uvedomiť si to, že syn z toho nevyrastie.

Odborníci mu môžu pomôcť lepšie to všetko znášať, ale nikdy z toho nevyrastie. Nájdite si čas pre seba - prechádzky, šport, každý deň aspoň hodinu na odreagovanie.

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie