Ako vie psychológ určiť, či ide o nezrelosť dieťaťa?

Zodpovedané
16. apr 2024

Dobrý deň,

máme 2 deti a 2 rôzne problémy:

1) Náš 8-ročný syn je druhák a práve včera si ma triedna zavolala na "koberček". Syn je veľmi autoritatívny, diktuje a rozkazuje deťom i učiteľkám. Zastáva úlohu dospelákov, aj keď to rozhodne robiť nemá. Porozprávala som sa s ním a neverím, že dokážem odstrániť povahovú črtu, ktorú badám už odjakživa.

Je šanca ako utlmiť v ňom tento nepekný zvyk?

2) 5-ročná dcéra je v predškolskej, zatiaľ nemáme výsledky testov zrelosti. Učiteľky zo škôlky sú presvedčené, že by mala mať odklad. Dôvod uviedli, lebo je augustová (26.8.) a je nerozhodná. Po vedomostnej stránke je podľa nás pripravená, zo sociálno-emocionálnej nie som si istá.

Ako psychológ vie určiť, či ide o nezrelosť dieťaťa alebo o povahové črty, ktorými bude i tak disponovať po zvyšok života a teda aj o rok?

Mám jej dať odklad pre jej povahové vlastnosti?

Čo ak bude rovnaká, lebo sú to jej povahové črty a nie školská nezrelosť?

Ako to odlíšim a správne dieťa zaradím do školy?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka syna, treba mu dať jasné hranice. To, že má takúto autoritatívnu povahovú črtu je jedna vec, ale dá sa to “okresať.” Mal by vedieť prijať názor iných, nebyť za každú cenu iba on tá autorita, podľa ktorej musí všetko byť. Treba sa s ním o tom veľa rozprávať. Naozaj len neustálym rozhovorom a príkladmi zo života ho budete vedieť spracovať a trošku lepšie vyformovať.

Čo sa týka Vašej dcérky, je také veľmi diskutabilné. Psychológ Vám to určite vie veľmi dobre vyhodnotiť, či je na školu zrelá po každej stránke. Pani učiteľky sú s ňou tiež každý deň a sú aj s ostatnými. V tom kolektíve sa im zjavne javí ako ste napísali. Nebrala by som to na ľahkú váhu. Majú prax a rukami im už prešlo niekoľko detí.

Rovnaká sa Vám môže javiť aj o rok. Je pravda, že niektoré deti sú proste také. Bude rozdiel len v tom, že celú školskú záťaž možno bude inak znášať už o rok staršia.

Je to však na Vás. Psychológovia určite vedia čo robia a odhalia to, či je emocionálne zrelá.

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie