Môže učiteľka vyťahať za vlasy 7-ročného druháka?

Zodpovedané
31. okt 2022

Dobrý deň,

môj 7-ročný syn je druhák. Asi po mesiaci sa mi priznal, že ho učiteľka ťahala za vlasy. Povedala som mu, že ho možno pohladila po vlasoch. Tvrdil, že nie. Tak som ho požiadala, aby mi ukázal, čo presne učiteľka spravila. Nechcel to na mne ukázať, pretože by ma to vraj veľmi bolelo. Trvala som však na tom. Následne ma chytil za vlasy a ťahal mi ich celou silou smerom hore. Opýtala som sa ho, či ho to nebolelo a neplakal. Odpovedal, že bolelo. Vraj nesmie cez hodinu vyrušovať, tak bol ticho. Písala som mame synovej spolužiačky. Jeho spolužiačka povedala, že syn asi neposlúchal, alebo ho vyťahala za šticu preto, že má dlhšie vlasy.

Ráno som išla do školy, do družiny a vypýtala si tretiaka na chodbu, keďže sú spolu v triede s druhákmi. Tretiak mi povedal, že už sa aj jemu stalo, že ho pani učiteľka vyťahala za vlasy. To mi stačilo. Učitelia tvrdia, že deti nebijú, nešticujú a ani nedávajú žiadne fyzické tresty. Preto ma to zarazilo. Syn má dlhšiu ofinu, no inde v škole to nevadilo. S učiteľkou som si už pohovorila.

My doma deti netrestáme, tak ako si to môže dovoliť učiteľka?

Môže učiteľka vyťahať za vlasy 7-ročného druháka?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie. Učiteľka nemá dieťa ťahať za vlasy, ani inak fyzicky trestať.

Avšak...
Aj učitelia sú len ľudia. Naozaj ste nikdy ani len hlas nezvýšili na svoje dieťa? V triede je detí dosť. Každé má inú povahu, iné potreby. Niekedy sa jednoducho stane, že učiteľ má zlý deň, na každej hodine niekto nedáva pozor, nemá pomôcky, frfle na prácu, nerešpektuje pravidlá a podobne.

Dokáže to človeka dosť rozhodiť. Niekedy sa stane, že tú pomyselnú poslednú kvapku prileje slušný žiak a nakoniec si to odnesie. Určite však nie sme v dobe fyzických trestov.

Sme však v dobe, kedy sú žiaci drzí a arogantní často už v prvej triede. Nerešpektujú nielen učiteľov, ale ani rodičov. Neobhajujem pani učiteľku, ani to čo sa stalo, iba chcem priniesť aj pohľad druhej strany.

Verím, že sa to opakovať nebude. Dlhá ofina by vadiť nemala. Samozrejme, pokiaľ cez ňu vidí. Verme, že išlo naozaj iba o jednorazovú udalosť.

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie