Môžeme správanie asistentky považovať za pochybenie?

Zodpovedané
28. apr 2023

Dobrý deň,

potrebovali by sme pohľad od nezávislého človeka na našu skúsenosť s pedagogickou asistentkou.

Máme krstnú dcérku s diagnózou DMO a kvadruparézou nižšieho stupňa. Navštevuje 1. ročník ZŠ ako 7-ročná. Chodiť sa naučila ako 6-ročná, takže stále to nie je celkom "ono". Nožičky ju ešte úplne neposlúchajú, potrebuje oporu v niekoho ruke. Resp. chodiť popri stene. Potrebuje pomoc pri odprevadení na WC (len bežne chytiť za ruku a odprevadiť, ostatné zvládne sama.

Mentálne svojim rovesníkom stíha, hoci jej to ide pomalšie. Ešte pred nástupom do ZŠ sa naučila čítať, písať a zvládať jednoduchšie číselné operácie, zvláda aj angličtinu. Potrebujeme sa poradiť skôr o prístupe školy a konkrétne pedagogickej asistentky.

Jedná sa o tri situácie:
1. Pri zápise sme boli upozornení, že na WC ju máme prísť odprevadiť my každý deň dopoludnia okolo 10:30, nakoľko vraj pedagogický asistent nie je povinný jej tento úkon poskytnúť. Neskôr v septembri sa ponúkli, že teda to sú ochotní pre ňu urobiť. Raz sa asistentka sťažuje, že to robiť nebude a potom zase áno.

Je to teda v rámci jej náplne práce?

2. Stal sa prípad, že krstnú dcérku asistentka poslala za dvere počas hodiny, lebo nevedela vymenovať čísla klesajúco od 20 do 1. Je pre mňa nemysliteľné, že to dieťa, ktoré sa pohybuje len s oporou popri stene alebo s istotou niekoho za ruku stálo za dverami.

Je to vyhovujúca prax?

3. Deti absolvovali školskú akciu v centre mesta. Ostatné deti šli s triednou učiteľkou späť do školy štandardným tempom, naše krstniatko svojou rýchlosťou s asistentkou. Keď sme sa jej pýtali ako bolo tak porozprávala a potom položila otázku. "Viete, čo sa mi stalo? Asistentka (ona použila meno) ma nechala sedieť na lavičke a išla do obchodu. Mohla ma tam nechať?" Takže my sa teraz pýtame.

Mohla toto asistentka urobiť?

Myslím, že čas je irelevantný. Ak by to bola aj len minúta, v našich očiach je to nepredstaviteľné.

Je pravda, že situácie sú "len" prerozprávané našou krstnou dcérou. Avšak všetci ju veľmi dobre poznáme, nie je to fantazijný typ. Je veľmi rozumná a vnímavá.

Ďakujem

Dobrý deň,

skúsim Vám napísať svoj názor.

1. Boli ste upozornení na to, že žiačku na záchod nebude doprevádzať pani asistentka. Je pravda, že to nie je v jej náplni práce. Nie je osobný asistent, ale je pedagogický asistent. Je mi len ľúto, že tu chýba trocha ľudskosti. Netreba sa na všetko pozerať iba cez náplň práce, ale aj trošku srdcom. Je náročné, aby ste každý deň chodili do školy iba kvôli tomu, že dcérku treba odprevadiť na wc. Zrejme to pochopila aj pani asistentka, keď sa ponúkla, že to teda robiť bude. Ak jej to vadí, možno nie je psychicky silná a odolná na to, aby pracovala s takýmto dieťaťom. Nie každý zvláda takéto situácie. U nás sme mali tiež chlapca s podobnou diagnózou. Pedagogická asistentka mu pomáhala pri chôdzi aj na wc, aj pri obúvaní, všetkých presunoch v škole. Občas to aj na ňu doľahlo, ale vždy sme tam boli aj my - ostatné učiteľky. Nikto z nás by nenechal toho chlapca, aby sa presúval sám, nedajbože pocikal, lebo s ním nemal kto ísť na wc. Neviem, chce to naozaj trošku ľudský prístup.... Ale v náplni práce to skutočne nie je.

2. Poslať za dvere? Prosím? Ja som si myslela, že to sa skončilo tak 15 rokov dozadu. Neviem, neviem. Ja by som ani zdravé dieťa neposlala za dvere. Nie choré. Bohužiaľ, každý má svoje metódy a nie sú vždy správne.

3. Nie, nemala by ju nechať niekde na lavičke. Nepoznám okolnosti, aj keď ani tie nie sú podstatné. Myslím si, že to beriete negatívne aj preto, že tie vzťahy sú narušené. Keby boli vzťahy v poriadku a povedzme, že vaše krstňa by bolo smädné, alebo by bolo asistentke do odpadnutia, brali by ste tiež negatívne to, že išla kúpiť vodu? Neviem. Možno nie. Samozrejme však, nemá chodiť na nákup, pokiaľ to nie je "životu dôležité" a nechať dieťa bez dozoru. Keby sa jej niečo stalo? Niekto jej ublížil? Uniesol? Obrovský problém. Už ak to aj nutne potrebovala, mala zo sebou zobrať do obchodu aj vaše krstňa.

Žiaľ, celý systém pedagogických asistentov je tak biedny, že niekedy ich práca frustruje. Nízky plat a niektoré pani učiteľky si z nich robia podskokov. Preto odmietajú čokoľvek naviac. Ale! ... Ak ma niečo nebaví a frustruje, nesmú si to odnášať deti. Pracujeme s detskými bytosťami, ktoré formujeme a berú si z nás príklad.

Skúste sa s pani asistentkou porozprávať. Ľudsky, bez vyhranených emócií.

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie