Ako predísť popôrodnej depresii?

Zodpovedané
14. mar 2023

Dobrý deň,

o pár týždňov ma čaká pôrod, bude to moje štvrté dieťatko. Zatiaľ som po každom pôrode prežívala ťažšie obdobie, kedy so mnou veľmi mávali emócie a nedarilo sa mi negatívne predstavy zvládnuť racionálne. Aj keď rozumovo som si hovorila, že to všetko zvládneme, jednoducho pocity strachu a neschopnosti mali dlho navrch nad rozumom.

Nikdy som nepotrebovala medikamentóznu liečbu. Zakaždým tieto "stavy" po niekoľkých týždňoch až mesiacoch odzneli samé. Rada by som sa im tentokrát vyhla, resp. ich aspoň zmiernila. A to napríklad pomocou nejakých prírodných produktov zlepšujúcich psychickú pohodu a hormonálnu rovnováhu po pôrode. Teda takých, ktoré by zároveň bolo možné užívať počas dojčenia.

Viem, že telo po pôrode prechádza veľkými hormonálnymi zmenami, ktoré môžu spôsobiť takúto emocionálnu nerovnováhu.

Existuje niečo, čo by tento stav mohlo aspoň zmierniť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pocity, ktoré opisujete sú z môjho pohľadu veľmi bežné a dejú sa mnohým ženám po pôrode. Nevieme dopredu presne povedať, čo všetko sa udeje počas tehotenstva, pôrodu a následne po pôrode u konkrétnej ženy, aby sme vedeli vyslovene predísť popôrodnej depresii. Dá sa na ňu pripraviť. Treba informovať najbližších a okolie, zároveň vopred zabezpečiť sieť pomoci/podpory.

Pokiaľ Váš stav v minulosti vždy odoznel do pár týždňov či mesiacov sám, je to dobré znamenie, že by Vám jednoducho stačila skutočná pomoc a podpora doma v čase po pôrode.

Takúto pomoc môžete nájsť u kamarátiek (pokiaľ sú rešpektujúce, podporujúce a nevyžiadané rady si nechávajú pre seba), u najbližšej rodiny (vopred sa pripraviť a rozdeliť si úlohy okolo starších detí, s upratovaním, varením či donesením jedla). Alebo pomoc môžete hľadať medzi dulami, ktoré ponúkajú aj takéto služby.

Zoznam popôrodných dúl nájdete tu: https://www.poporodnadula.sk/zoznam-popôrodných...

Ja v rámci mojich služieb poskytujem balík konzultácií cez zoom, kde ženy počas tehotenstva pripravujem individuálne na to, čo konkrétne potrebujú. Pracujeme aj so spracovaním predchádzajúcich pôrodov. Pomáham im vybudovať svoju sieť pomoci (laktačné poradkyne, ženy, ktoré prídu pomôžu žene po pôrode so starostlivosťou o ňu, podporia, gynekologická fyzioterapia...). Ďalej im pomáham pripraviť sa mentálne aj fyzicky na šestonedelie. Skrátka tak, aby sa žena mohla vyrozprávať, bez súdenia a nevyžiadaných rád.

Tu o tejto službe nájdete viac info https://www.600nedelie.sk/shop/p/vip-balik-konz...

S pocitmi strachu, neistoty či neschopnosti sa dá pracovať aj s dobrým koučom, či terapeutom. Zrejme existuje vo Vašom nervovom systéme niečo, čo Vám (okrem hormonálnej nerovnováhy po pôrode) spúšťa tieto pocity.

Ja ženám po pôrode odporúčam užívať vitamín D, vitamín C a kvalitné magnezium. Existuje ešte bylinka Organic India Šatavari, ktorá môže po pôrode pomôcť s hormonálnou nerovnováhou. Nemusí však sadnúť každej žene, preto je lepšie konzultovať jej užívanie so svojím doktorom.

V dnešnej dobe sa stále preceňuje sila dobrej prípravy na obdobie šestonedelia. No taká skutočná fyzická pomoc rozdelená presne podľa potrieb ženy po pôrode, je ďaleko silnejšia ako nejaký vitamínový doplnok.

Držím palce na Vašej ceste materstvom.

Andrea Borková
Founder 600nedelie.sk, popôrodná dula a laktačná poradkyňa
T.č. 0940524261
web: www.600nedelie.sk