Ako zmierniť bolesti hrádze?

Zodpovedané
13. okt 2023

Dobrý deň,

som 1,5 roka po pôrode (prirodzene bez nástrihu či poranení) a stále ma bolí hrádza. Nemôžem si bezbolestne sadnúť, o WC ani nehovorím. Riešila som s gynekológom, nevidel však problém. Keďže mal podozrenie, že by mohlo ísť o endometriózu hrádze, nasadil mi ako liečbu HAK (bolesti som mala najväčšie v období menštruácie). Tu som však nestihla ani začať užívať, pretože menštruácia sa nedostavila a zistila som, že som tehotná. Plánovali sme, ale keďže mi doktor nasadil HAK, tak sme s tým nerátali.

Keď som teraz tehotná, tak bolesti sú neustále, bez prestávky. Mám pocit ako keby mi niekto zospodu pichol nôž a otáčal s ním.

Existuje spôsob ako si uľaviť od tejto bolesti?

Existujú nejaké cviky?

Cvičím Kegelove cviky na panvové dno, cvičím s balónikom, hrádzu sa snažím masírovať. Keď je najhoršie dávam si Paralen a studený obklad ale nič nepomáha. Je to bolesť na nevydržanie a mám pocit, že sa začnem škriabať po stenách.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

navštívte fyzioterapeuta so špecializáciou na gynekológiu. Postupujte podľa jeho cvikov a rád. Taktiež odporúčam metódu podľa Mojžišovej. Ako poslednú možnosť by som radila laserové ošetrenie, ale až po pôrode.

Prajem Vám všetko dobré,

Mgr. Martina Nagyová, cert. MDT
Centrum zdravia Fymas s.r.o.
tel.: 0903 180 813
email.: martina.nagyova@fymas.sk