Aký je Váš názor na roztrhnutý sval a pôrod sekciou?

Zodpovedané
27. dec 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému a počuť názor fyzioterapeuta. Pri pôrode pred 12 rokmi u mňa došlo k závažnému poraneniu hrádze s poranením análneho zvierača. Zvierač je kruhový sval. A sval sa pri opakovanej záťaži roztrhá zase v tom istom mieste, čo môže mať dopad na už aj tak zníženú funkčnosť.

Teraz som druhýkrát tehotná a chcem sekciu, s čím sa niektorí lekári stotožňujú a iní nie. Najprv mi sekcia ani nenapadla. Považovala som ju za zbabelosť. Ale čím ďalej, tým viac som presvedčená, že sekcia je menšie zlo.

Aký je Váš názor ako fyzioterapeuta?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem o aký rozsah poškodenia išlo a v akom stave je hrádza teraz. Všetko záleží od trénovanosti svalov, schopnosti svalov sa uvoľniť počas pôrodu a pochopiteľne od váhy dieťatka a veľkosti hlavičky dieťatka.

Popôrodné jazvy treba uvoľniť aby okolité jemné tkanivo nemalo nápor. Ak jazva je neustále aktívna, tkanivo nad jazvou a pod jazvou sa bude trhať neustále. Zvážte všetky svoje možnosti a schopnosti. Až potom sa rozhodnite. Nič nie je zbabelé. Strach vie pôrod zablokovať a nie je nič horšie ako sa báť tlačiť pre obavu z natrhnutia. Preto je veľmi dôležité cvičenie a ošetrenie panvového dna.

Nech sa rozhodnete akokoľvek, jazvu a panvové dno odporúčam ošetriť.

Prajem Vám všetko dobré,

Mgr. Martina Nagyová, cert. MDT
Centrum zdravia Fymas s.r.o.
tel.: 0903 180 813
email.: martina.nagyova@fymas.sk