Môže spať 11 týždňové bábätko na boku?

Zodpovedané
27. dec 2021

Dobrý deň,

náš 11 týždňový synček si zvykol na prehodenie sa v bok. Podrieme, alebo len tak kuká. V tejto polohe ho nájdem ráno v postieľke s tým, že rúčky a nôžky má medzi tyčami.

Máme ho dávať do hniezda, alebo takáto poloha z hľadiska fyzio neprekáža?

Ďakujem

Dobrý deň,

každá poloha má svoj význam. Je potrebné, aby dieťatko prešlo všetkými polohami postupne a ani jednu nepreskočilo a vývojovo ju prekonalo. Od toho záleží celý pohybový vývoj.

Ak sa dieťatko točí už v 11t. na bok samé, pretočte ho na chrbátik alebo bruško. Dlhé zotrvávanie v tejto polohe nie je vhodné. Ak je dieťatko čulé a rýchlo napreduje, môžete trénovať otáčanie.

Odporúčam aktuálny stav konzultovať s odborníkom pre motorickú ontogenézu.

Prajem Vám všetko dobré,

Mgr. Martina Nagyová, cert. MDT
Centrum zdravia Fymas s.r.o.
tel.: 0903 180 813
email.: martina.nagyova@fymas.sk