Rozostup brušných svalov v tehotenstve. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
20. okt 2020

Dobrý deň,

som v 17. týždni tehotenstva, čakám prvé dieťatko. Mám 28 rokov, štíhlejšiu postavu (pred tehotenstvom 58 kg). Keď som ležala na chrbte s pokrčenými nohami, všimla som si, že nad pupkom mám vyduté bruško. V tom mieste ma to na dotyk aj mierne bolí a cítim tam medzeru asi na 1 prst.

Môže ísť o diastázu v tehotenstve?

Je to fyziologické a prirodzené?

Treba s tým niečo už počas tehotenstva robiť?

Bruško zatiaľ nemám skoro žiadne, vyzerám skôr ako nafúknutá. Keď sa stiahnem, tak bruško nie je takmer žiadne. Mávam tiež akoby svalové bolesti v brušku, keď ležím na boku, občas aj pri chôdzi, keď si kýchnem a pod.

Lekár mi odporučil brať magnézium. Uvažujem, či tie bolesti nesúvisia práve so zmenami v brušnom svalstve.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nároky na Vás pohybový systém sa menia a telo sa novému stavu snaží prispôsobiť. Podľa Vášho popisu môže ísť o rozostup brušných svalov v tehotenstve.

Žiaľ, tento rozostup nie je fyziologický a ani prirodzený. Svalstvo má reagovať natiahnutím a uvoľnením, púšťať bruško do "priestoru" keď rastie.

Odporúčam navštíviť fyzioterapeuta so špecializáciou na panvové dno a tehotenstvo. Venovať sa cvičeniu len pod jeho dohľadom. Neodporúčam vám cvičiť podla inštruktážnych videí.

Prajem Vám všetko dobré,

Mgr. Martina Nagyová, cert. MDT
Centrum zdravia Fymas s.r.o.
tel.: 0903 180 813
email.: martina.nagyova@fymas.sk