Som 3 roky po pôrode a stále mám bolesti brucha. O aký problém ide?

Zodpovedané
18. jún 2020

Dobrý deň,

som už viac ako tri roky po prvom pôrode a stále ma trápi bolesť brucha v okolí pupka na pravej strane. Bolesť sa objavuje nepravidelne. Absolvovala som niekoľkokrát vyšetrenie u gynekológa, následne urológa, chirurga, sono brucha a gastrofibroskopiu. Bez výsledku, čo by mohlo spôsobovať tento stav.

Gastroentorológ pripisuje môj stav aj tvaru žalúdka, ktorý prechádza hlboko do panvy a bolesti môže podľa neho spôsobovať popôrodný stav.
Dieťatko som rodila prirodzene a pri poslednej kontrakcii mi však pôrodná sestra musela zatlačiť na brucho, aby som vládala porodiť.

Je možné, že by moje problémy skutočne mohli ešte doznievať ako stav po pôrode, resp. mohli byt vyvolané priebehom pôrodu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

tri roky je veľmi dlhá doba na to aby pretrvávali popôrodné bolesti. Pokiaľ na spomínaných vyšetreniach nič nenašli, je vhodné sa zamyslieť ešte nad mechanickou závislosťou.

Znamená to, presne vedieť polohu, pozíciu a pohyb kedy sa bolesti prejavujú. Taktiež časový faktor či sa bolesť prejavuje v pohybe alebo v pokoji.

A v neposlednom rade čí je bolesť nepretržitá alebo sa strieda s časom bez bolesti. Ak si viete odpovedať na otázky, odporúčam k doterajším vyšetreniam navštíviť ešte neurológa.

Prajem Vám všetko dobré,

Mgr. Martina Nagyová, cert. MDT
Centrum zdravia Fymas s.r.o.
tel.: 0903 180 813
email.: martina.nagyova@fymas.sk