Ako liečiť suchý kašeľ, ktorý mám už viac ako mesiac?

Zodpovedané
17. mar 2020

Dobrý deň,

mám 31 rokov a už viac ako mesiac mám suchý kašeľ a mám nutkanie stále kašľať. Horšie je to keď niečo robím pri námahe,a v noci nekaslem vôbec.Bola som chorá, ale kašeľ mi ostal a neviem sa ho zbaviť.

Pred dvomi týždňami som brala trojdňové antibiotiká a dobrala som sirup Sinecord, Momentálne užívam Solmucol 200 a Fenistil, cmúľacie tabletky ale nič mi nepomáha.

Čo mi pomôže?

Mám si dať predpísať zase antibiotiká?

K lekárovi veľmi nechcem ísť, keďže máme obmedziť pohyb.

.Za odpoveď vopred ďakujem

Dobrý deň,

antibiotiká sa píšu vtedy, ak ide o baktériovú infekciu.

Ak stále pretrváva kašeľ, tak by som odporučila odobrať ster z hrdla, vyšetriť krv na prítomnosť atypickej infekcie, tzv. serológie chlamýdie a mykoplazmy, ak by vyšli tieto výsledky pozitívne, tak až potom je indikovaná antibiotická liečba.

Pri negatívnom náleze by sa malo pátrať po ďalších možných príčinách, môže ísť o hyperreaktivitu dýchacích ciest po predchádzajúcej infekcii alebo alergický kašeľ, avšak vzhľadom na anamnézu toho, že ste boli pred mesiacom chorá, tak kašeľ bude najskôr súvisieť s touto infekciou.

Odporučila by som Vám najprv zavolať Vášmu lekárovi a dohodnúť sa s ním ohľadom Vašej návštevy na ambulancii kvôli situácii, ktorá je momentálne v našej krajine.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková