Ako mám ďalej postupovať po probléme s kliešťom?

Zodpovedané
16. aug 2022

Dobrý deň,

ešte 30. júna som si našla kliešťa, ktorého som celého bez problémov odstránila. Pravdepodobne som ho mala viac ako 24 hodín. Kliešťa mám každú sezónu minimálne raz, tak som tomu nevenovala viac pozornosti. Neskôr som sa však začala cítiť veľmi zle, pociťovala som slabosť svalov, zášklby, brnenie v končatinách a neskutočnú únavu. V rukách som nevládala nič držať, ledva som chodila. Ku tomu sa pridružili bolesti hlavy, čo nikdy nemávam. Myslela som, že je to z tepla a únavy.

Keď som si ale po dvoch týždňoch našla fľak, urýchlilo to moju plánovanú návštevu lekárky. Zobrala mi 11. júla krv na boreliózu, no výsledky boli negatívne. Cítim sa stále rovnako, len už nemám zvýšenú teplotu. Ďalší odber krvi lekárka odmietla, vraj mám čakať, či budem mať migrujúci fľak alebo nie.

Ako by ste mi, prosím, odporúčali ďalej postupovať?

Nechcem len tak vyčkávať a hlavne nevládzem pracovať.

Ďakujem

Dobrý deň,

odber krvi na prítomnosť boreliózy má význam najskôr mesiac po poštípaní kliešťom.

Ak sa objaví fľak na koži, tak sa odporúča antibiotická liečba.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková