Ako postupovať, keď má manžel po Covide zvýšené trombocyty?

Zodpovedané
22. jan 2021

Dobrý deň,

manžel bol na krvných testoch v rámci preventívnej prehliadky a boli mu zistené zvýšené trombocyty (419). Všetky ostatné výsledky mal v norme.

Pred 2 mesiacmi prekonal Covid-19. Mal ľahký priebeh. Odvtedy mu pri fúkaní nosa ide vždy trochu krvi. Minulý týždeň mu 1x tiekla krv z nosa.

Mohla by to byť príčina zvýšených trombocytov?

Je potrebné trombocyty sledovať?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri častom krvácaní z nosa krvné doštičky bývajú znížené a nie zvýšené.

Po zápalových procesoch v tele bývajú zvýšené krvné doštičky, v takomto prípade je vhodné opakovať vyšetrenie krvného obrazu a pri opätovných zvýšených hodnotách by sa malo doplniť hematologické vyšetrenie.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková