Ako prebieha CT vyšetrenie?

Zodpovedané
28. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom vyšetrenia Pe/CT. Ideme na CT do Banskej Bystrice do starej nemocnice. Zisťujú tam onkologickým pacientom či nemajú metastázy a iné výrastky.

Ako sa uvedené vyšetrenie robí?

Prejde mi celým telom, alebo len od hrudníka?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

PET/CT vyšetrenie trvá cca 30 minút, presný čas záleží však od pracoviska.

Pred týmto vyšetrením je dôležitá príprava, kedy pacient nemôže konzumovať a piť sladké jedlá a nápoje.

Pred vyšetrením sa podá pacientovi do žily rádioaktívna glukóza, ktorá je v organizme vychytávaná nádorovými alebo zápalovými bunkami.

Počas vyšetrenia sa pomocou CT prístroja a RTG žiarenia zoskenuje celé telo. Výsledkom vyšetrenia je obrázok, na ktorom sú viditeľné svietiace miesta, ktoré predstavujú nádor alebo metastázy.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková