Ako riešiť problém so spánkom?

Zodpovedané
21. apr 2020

Dobrý deň,

už viac ako mesiac mám problém so zaspávaním. Chodím spať medzi 22. - 23. hodinou a veľa premýšľam. Neviem vypnúť. Často je hodina po polnoci a ja stále nespím. Doktor mi dal Zopiclon, ale už ho nechcem brať.

Kúpila som si Dospinox, no nie vždy zaberie.

Tiež niekedy aj do dvoch hodín zaspím. Včera som bola veľmi unavená a išla som spať o 23. hodine. O jednej po polnoci som si dala Zopiclon. Únava ma prešla v posteli.

Dá sa to riešiť aj bez liekov?

Teraz som doma so synom a bývam unavená. Málokedy sa stane, že idem spať aj cez deň. Keď idem, tak hneď zaspím. Večer nie. Snažím sa cez deň nespať. Pijem 3 kávy denne, poslednú okolo 16. hodiny.

Večeriam o 19. tej. Už som si aj Hypnox forte kúpila a aj Melatonín. Nič mi nezaberá.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

problém so spánkom môže byť iba prechodná porucha. V otázke ste neuviedli, či teraz prežívate stresové obdobie, ktoré by mohlo spôsobiť uvedené problémy.

Pri poruchách so spánkom by ste mali mať pravidelný režim, kedy chodievate spať.

Z výživových doplnkov sú vhodné preparáty s obsahom valeriány lekárskej a určite by som odporučila zredukovať počet kávy na jednu denne a najlepšie piť ju doobeda a nie poobede.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková