Ako sa zbavím svrbenia konečníka?

Zodpovedané
15. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Už tri mesiace ma trápi svrbenie konečníka, často s v kombinácii so svrbením vagíny. Začalo to asi 9 mesiacov po druhom pôrode.

Asi pred mesiacom a pol sa mi tam rozbehol ekzém a gynekológii mi nasadili masť s dexametazónom, chloramfenikolom a fungicidinom. Po nanesení koža pálila a svrbela.

Po týždni ekzém ustúpil a po dvoch týždňoch zmizol. Na proktológii to uzavreli ako pleseň a odporučili mi dva mesiace mazať Clotrimazolom. Napriek jeho používaniu svrbenie neprestáva a po nanesení sa na krátku dobu zhoršuje. Som už zúfalá, svrbenie je úporne, často si pokožku rozškrabem do krvi.

Mám tam prítomné aj hemoroidy, užívala som dva mesiace Detralex. Skúšala som Faktu, dubovú kôru, Preparation H, Procto-glyvenol, Imazol, Bepanthen, rybilku. Do vagíny boraxové globule, Jenamazol. Užívam probiotiká, po každej stolici sa umývam, používam recyklovaný toaletný papier.

Ako sa mám toho svrbenia zbaviť?

Zhoršuje mi to kvalitu života, keď je to akútne neviem sa na nič sústrediť.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak máte v okolí konečníka ekzém, tak si myslím, že by ste mali navštíviť kožného lekára, ktorý Vám odporučí liečbu.

Okrem toho by bolo vhodné vyšetriť stolicu na prítomnosť parazitov a podľa doporučenia kožného lekára následne absolvovať proktologické vyšetrenie (chirurg, ktorý sa zaoberá ochoreniami konečníka).

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková