Ide o zápal močových ciest?

Zodpovedané
14. máj 2020

Dobrý deň,

dnes som si bola zobrať svoju zdravotnú dokumentáciu a keď som si v nej listovala, tak som si všimla, že na preventívnej prehliadke pred rokom mi z moču zistili vysoké čísla baktérii a leukocytov z moču. Sestrička tvrdila, že výsledky (aj krvné) sú v poriadku.

Je pravda, že mesiac predtým ako mi robili tie testy z moču som mala angínu, ktorú som ale vyliečila antibiotikami.

Je možné, že tie vysoké čísla mohli byť spôsobené tou angínou?

Je možné, že by tie baktérie mohli v moci prežiť aj dodnes?

Pred necelými dvoja mesiacmi prekonala zamlčaný potrat a odvtedy sa snažím zistiť, čo by mohlo stat za tým, že moje bábätko neprežilo, aby som sa tomu pri ďalšom tehotenstve mohla vyvarovať.

Nemám žiadne bolesti, ani pálenie pri močení.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

u žien sa v moči takmer vždy nachádzajú baktérie, odber moču by sa mal robiť ráno, najprv by ste sa mali osprchovať a následne do skúmavky sa berie tzv. stredný prúd moču.

Ak nie je moč odobratý správne, tak výsledky sú skreslené. Avšak vzhľadom na hodnoty, ktoré ste mali, si myslím, že by malo byť doplnené mikrobiologické vyšetrenie moču, aby sa zistili, či sú alebo nie sú v močových cestách prítomné baktérie.

Nemyslím si, že táto infekcia (ak išlo o infekciu) by Vám vyvolala potrat. Odporučila by som znovu skontrolovať moč.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková