Je pravda, že moraxella sa nemusí liečiť antibiotikami?

Zodpovedané
9. mar 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Z výteru nosa mi bola zistená moraxella. Výter mi bol robený preto, lebo už 2 týždne mi zatekajú hlieny do hrdla. To ma neustále bolí a mám nádchu.

Pamycon mi nepomohol. Lekár mi predpísal antibiotiká. Od júna 2018 som ich užívala 3x kvôli zubom a raz som mala silnú dvojkombináciu na helikobaktera.

Je pravda, že moraxella sa nemusí liečiť antibiotikami?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Moraxella catarrhalis je baktéria, ktorá sa často nachádza v dýchacích cestách. U detí často spôsobuje akútny zápal stredného ucha. Táto baktéria sa často nachádza aj u dospleých. Ide o potenciálne patogénnu baktériu, ktorá sa lieči iba vtedy.

Ak je masívne premnožená Moraxella sa teda bežne nachádza na sliznici nosa, a ak nie sú prítomné známky akútnej infekcie, antibiotická liečba by nemala byť indikovaná.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková