Je pulz 100 úderov za minútu v norme?

Zodpovedané
9. okt 2018

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či je normálne ak sa môj pulz zvýši aj na 100 úderov za minútu, pričom nerobím žiadnu fyzickú aktivitu, len sedím. Myslíte, že to môže byť aj zo stresu? S tlakom problém nemám. Väčšinou je ukážkový 120/80. Len ten pulz býva vysoký.
Čo to môže znamenať?
Ďakujem pekne

Dobrý deň,
Ak je srdcová frekvencia nad 90 úderov/min. hovoríme o tachykardii. Tachykardia má mnoho príčin. Pri strese sa nám uvoľňujú stresové hormóny (adrenalín, kortizol), pri ktorých je sprievodným javom zvýšenie srdcovej frekvencie, v pokoji by sa mala frekvencia ustáliť. Vyššia srdcová frekvencia býva pri rôznych ochoreniach ako napr. zvýšená funkcia štítnej žľazy, horúčka, zrýchlená tvorba elektrický vzruchov v srdci, hormonálne zmeny a iné. Ak pretrváva zvýšená srdcová frekvencia aj v pokoji, mali by Ste navštíviť Vášho lekára.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková