Kašeľ ma trápi viac ako 6 mesiacov. Akú liečbu mi odporúčate?

Zodpovedané
7. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Od augusta minulého roka ma trápi kašeľ. Lekár povedal, že ide o zápal hrdla. Užívala som 2x ATB, ale nepomohli mi. Necítila som zlepšenie. Nasledoval výter z krku a zistili mi zlatého stafylokoka. Dostala som ďalšie ATB, ktoré tiež nepomohli.

Dočítala som sa, že je voči ATB rezistentný a treba posilňovať imunitu. Vyskúšala som piť Aloe vera gél a užívať rakytníkový olej.

Stále cítim zahlienené hrdlo a šteklí ma v ňom. Na kašeľ ma núti rôzne. Niekedy hodinu večer, niekedy hodinu ráno, niekedy celé dopoludnie, niekedy popoludní. A niekedy priebežne celý deň.

Čo by som ešte mala vyskúšať?

Mám ísť na RTG pľúc, či opäť za svojím lekárom a vyskúšať ďalšie ATB?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri kašli, ktorý trvá dlhšie ako tri mesiace by mal byť urobený RTG pľúc. Následne by som odporučila pľúcne a alergologické vyšetrenie, pretože ak príčinou kašľa nie je infekcia, tak môže ísť o alergický kašeľ alebo kašeľ môže byť jedným z prejavov astmy.

Okrem toho kašeľ môže zapríčiniť aj nadmerná tvorba kyseliny v žalúdku, teda pálenie záhy.

Skúste sa ešte raz poradiť s Vašim lekárom ohľadom ďalších vyšetrení, pretože on pozná Vašu anamnézu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková