Kto môže ostať na OČR s rodinným príslušníkom?

Zodpovedané
13. okt 2018

Dobrý deň,

potrebovala by som zistiť informáciu o tom, ako je to vlastne s OČRkou, neviem, či sa obraciam na vás s adekvátnou otákou, ale skúsim.
Moja svokra sa stará o svoju mamu a aj na ňu poberá opatrovateľské. O mesiac ide svokra do nemocnice na operáciu a mňa požiadala, či by som sa o starkú nestarala ja, s tým, že si vezmem na starkú OČRku.
Mne sa to však nezdá, potvrdil by mi toto všeobecný lekár? Je možné, aby sociálna poisťovňa schválila OČR mne na starú mamu môjho manžela?
Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,
ak osoba, ktorá poberá opatrovateľský príspevok, zo zdravotných dôvodov nemôže opatrovať danú osobu, môže aj ďalší člen v rodine ísť na OČR. Tu je však dôležité v tlačive o OČR uviesť v kolónke, že osoba, ktorá poberá opatrovateľský príspevok, má ochorenie, ktoré jej t.č. nedovoľuje starať sa o danú osobu v núdzi. Na žiadosti túto kolónku by mal vyplniť lekár, u ktorého sa pacientka poberajúca príspevok lieči (praktický lekár alebo špecialista).

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková