Miesto, kde som mala kliešťa je červené. Mám ísť k lekárovi?

Zodpovedané
18. jún 2019

Dobrý deň,

pred štyrmi dňami som mala kliešta a miesto, kde bol prisatý, je stále červené.

Je potrebné navštíviť lekára?

Aké príznaky mám sledovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

lekára by ste mali navštíviť, ak sa Vám v mieste poštípania objaví kruhovité začervenanie tzv. erythema migrans. To sa zväčšuje a v strede je vyblednuté, začervenanie sa objaví od 3 - 30 dní od prisatia kliešťom.

Niekedy je začervenie prítomné hneď po poštípaní. Vtedy ide o reakciu kože, ktorá vznikne pri mechanickom poškodení kože ako kliešť cicia krv. Toto začervenanie však zmizne do 24 hodín.

K ďalším príznakom, ktoré môžu svedčiť o borelióze patrí únava, bolesti hlavy, bolesti kĺbov, bolesti svalov, zvýšená telesná teplota, zápal oka.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková