Mohli sa mi vytvoriť fľaky na nohách ako reakcia po užívaní Clexanu?

Zodpovedané
28. jún 2022

Dobrý deň,

objavili sa mi takéto fľaky na nohách.

Môže to byť reakcia po užívaní Clexanu?

Užívala som ho iba 4 dni na odporúčanie hematologičky kvôli dlhej ceste autom (8 hodín). Inak užívam Anopyrin tiež na odporúčanie hematologičky ako prevenciu kvôli mutácií leiden a protrombínu, ktoré mám vrodené.

Fliačiky nesvrbia, vyzerajú ako malé podliatinky. Vytvorili sa v priebehu dnešného dňa, teda 4 dni po poslednej dávke Clexanu.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by išlo o alergickú reakciu, tak fliačky by Vás svrbeli. Nemyslím si, že tieto fľaky majú súvis s podaním Clexane, keďže lokálna alergická reakcia vzniká v mieste podania.

Takýto nález je potrebné odsledovať, lokálne môžete použiť Heparoid mastičku. Ak sa budú tieto fliačky neustále tvoriť, tak by ste mali navštíviť Vášho lekára, ktorý Vám urobí základné krvné testy a rozhodne o ďalšom postupe.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková