Môže geniálny herpes v tehotenstve uškodiť bábätku?

Zodpovedané
8. mar 2020

Dobrý deň,

už 8 rokov mám genitálny herpes. Teraz sa mi objavil najprv v 20 týždni tehotenstva, ale gynekologička mi nič nedala nič. Teraz sa mi znovu objavil v 24. týždni predtým ako mám ísť do poradne.

Mám trvať na tom, aby mi boli predpísané antivirotiká?

Môže genitálny herpes uškodiť bábätku?

Môžem rodiť prirodzene, keď som mala aj výsev?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

genitálne bradavice sa prenášajú pohlavným stykom, nepohlavnou cestou sa môžu tieto bradavice preniesť z matky na dieťa pri pôrode, pretože pri pôrode môže prísť k poškodeniu bradavíc v okolí genitálu, čo následne vedie k prenosu vírusu HPV na novorodenca.

Veľmi zriedkavo môže nastať aj prenos počas kojenia. Gynekológ by mal podľa nálezu rozhodnúť či môžete rodiť spontánne alebo nie. Ak bude hroziť vysoké riziko nákazy, tak pre bábätko je vhodnejšia sekcia.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková