Môže jedenie granátového jablka spôsobiť zápal slepého čreva?

Zodpovedané
2. dec 2018

Dobrý deň,

čítala som, že granátové jabliko obsahuje zrnička, ktoré môžu upchať slepé črevo.

Môže jeho jedenie spôsobiť zápal slepého čreva? Je šanca u detí vyššia?

Ďakujem

Dobrý deň,

najčastejšou príčinou zápalu slepého čreva je obštrukcia slepého čreva, v ktorom sa následne hromadí hlien, dochádza k zhoršeniu prekrvenia čreva a následne k ischémii.

Obštrukciu čreva spôsobujú najčastejšie parazity, zlá strava, zaklinenie cudzieho predmetu alebo hromadenie tvrdej stolice v slepom čreve. Pokiaľ trávenie aj imunita fungujú správne nemalo by dôjsť k zachytávaniu zvyškov tuhej stravy (napr. zrniečka z jabĺk, omylom zjedená škrupinka z vajca) a následne k zápalu slepého čreva.

U detí je celkovo vyšší výskyt zápalu slepého čreva ako u dospelých.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková