Môže mi vysoký pulz spôsobiť kolaps?

Zodpovedané
13. aug 2020

Dobrý deň,

mám 41 rokov a nejakú dobu mám nižší tlak. Vodu pijem, plus 2 kávy denne.

Trápi ma však pulz, cítim ako mi bije srdce. Viď fotka - 84 a 86 za minútu. Mamina mi povedala, že ona užíva tabletky na zníženie pulzu.

Mám ísť ku kardiológovi alebo k internému lekárovi?

Môže mi vysoký pulz spôsobiť kolaps?

Aký má byť pulz u zdravého človeka?

Ďakujem

Dobrý deň,

srdcový pulz u zdravých ľudí by mal byť od 60 - 90 úderov za minútu, teda Vaše hodnoty sú ešte v norme.

Kolaps by Vám hrozil vtedy, ak by bol pulz viac ako 100 úderov za minútu. Najprv by ste mali ísť k Vášmu praktickému lekárovi, ktorý Vás vyšetrí a urobí EKG a zhodnotí, či je potrebné odborné vyšetrenie.

Pri nízkom tlaku je pulz zvyčajne vyšší. Dôležité je odsledovať si dvakrát denne krvný tlak a frekvenciu, následne si to zapísať a ukázať Vášmu lekárovi.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková