Môže to byť alergická reakcia na uštipnutie osou?

Zodpovedané
24. aug 2022

Dobrý deň,

včera ma uštipla osa do členku a noha mi veľmi opuchla, akoby som mala tehotenské členky. Opuch je z jednej strany aj 10 cm smerom k lýtku a smerom nadol až k chodidlu. Veľmi to svrbí. Pomáha mi len Fenistil gel, aj to iba chvíľu. Akonáhle sa toho dotknem, tak si idem takmer zoškrabať kožu do krvi.

Pamätám si, že ako tínedžerke mi toto spôsobovalo uštipnutie včelou. Mala som veľký opuch, príšerné svrbenie a trvalo to niekoľko dní, až týždeň.

Je to normálne alebo je to už nejaká ľahšia alergia?

Ako to mám riešiť?

Dočítala som sa, že je to prejav slabej alergie a môže to niekedy skončiť šokom a smrťou, inde zase, že je to normálne a nič to nie je.

Ďakujem

Dobrý deň,

najskôr pôjde o alergickú reakciu, vhodné je užiť lieky proti alergii, napr. Zodac, Zenaro, Omarit, ďalej kortikoidy.

Liečbu a samotné dávkovanie je potrebné doriešiť s vašim lekárom.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková