Môže vzniknúť vysoký krvný tlak zo stresu a z úzkosti?

Zodpovedané
9. sep 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vysokého tlaku.

Môže vzniknúť vysoký krvný tlak zo stresu a z úzkosti?

Kedysi som sa liečila na úzkostnú poruchu. Teraz v lete sa môj stav zhoršil, keď som sa dostala do istých stresových situácii. Teraz 3 týždne beriem AD Sertralin (+ Frontin podĺa potreby), mávam silné úzkosti, nespavosť.

Na druhej strane, dbám o svoje zdravie, nepijem, nefajčím, snažím sa zdravom stravovať. Za 5 týždňov som schudla cca 7 kg, takže som sa dostala podľa MBI z pásma obezity do nadváhy (chudnutie nebolo zo stresu, ale úmyselnou zmenou životosprávy).

Dnes ráno som mala v oboch dierkach krvavé strupy a tak ma napadlo, či môžem mať vysoký tlak.

Alebo to môže byť ochladením v noci?

Mám fóbiu aj z merania tlaku. Nie raz sa mi v minulosti stalo, že mi namerali vysoký tlak, ktorý po viacerých meraniach bol už normálny.
Snažím sa robiť všetko preto, aby bola moja životospráva čo najlepšia. Úzkosti a stres však momentálne nejak ovplyvniť neviem.

Čoho príčinou mohli byť krvavé strupy v nose?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

najprv by ste si mali určite odmerať Váš krvný tlak. Bez toho, aby ste si ho odmerali, sa nedá určiť či máte alebo nie vysoký krvný tlak.

Pri úzkostných poruchách môže byť reaktívne vyšší krvný tlak, ten by sa mal merať tak, že ste aspoň 10 minút v pokoji a robia sa tri merania za sebou.

Čo sa týka krvi v nose, tak jednou z príčin môže byť aj vysoký krvný tlak, ale najčastejšie ide o podráždenie cievok v nose, a tie krvácajú, preto dôjde ku krvácaniu z nosa.

Z voľne predajných prediktívna môžete vyskúšať Ascorutin, ktorý zabraňuje takémuto krvácaniu. Ak by sa krvácanie opakovalo, tak mali by Ste byť vyšetrená na ORL ambualncii.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková