Môžem byť znovu darca?

Zodpovedané
24. apr 2019

Dobrý deň,

som pravidelný darca, mám cez 40 odberov. Pred 2 týždňami mi zistili, že som raz pozitív a raz negatív. Vraj v tehotenstve sa to stáva kvôli protilátkam. Pri prvom tehu mi niečo nesedelo, tak aj manžel bol na krv. Keďže som skôr o mesiac porodila, tak sa to už neriešilo. Druhé tehu bolo v poriadku. Zobrali mi krv a poslali do Martina. Teraz už len čakať.

Môžem byť potom darca?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

aby som Vám mohla odpovedať na túto otázku, tak potrebujem vedieť, čo presne Vám vyšlo raz pozitív a negatív.

V tehotenstve sa sleduje tzv. Rh faktor u tej matky, ktorá je negatívna. Pretože ak by dieťa, ktoré nosí, bolo pozitívne, organizmus matky následne vytvára protilátky voči krvi vlastného dieťaťa.

Po pôrode sa vyšetrí Rh faktor u narodeného dieťaťa. Ak je Rh+, maminka dostane do 72 hodín po pôrode tzv. globulíny. Rh faktor sa nemení. Ak ho niekto má negatívny, tak negativita bude pretrvávať do konca života.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková