Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako skoro sa tvoria protilátky?

veselalentilka
21. júl 2014

Caute. Moja gynekelogicka mi povedala, ze protilatky sa vacsinou tvoria az v 20 tyzdni. Ja mam Rh negativ a moj muz AB positiv. Ked budem tehotna, napr. 4 tyzdne tak hned mi pichnu protilatku,aby som nepotratila? Lebo v 4 tyzdni ked sa ide na ultrazvuk este vacsinou nevidno plod. Teda tehotenstvo sa urci len z krvi.
Ako casto sa picha protilatka v tehotenstve?

mimi8814
21. júl 2014

cau, ja to mam tak isto, nic mi zatial nepichali a to som uz 38. tyzden, len cekuju ci v kvi tie protilatky su alebo nie. Lekarka vravela,ze pri prvom tehu by tam ani byt nemali...

jamabe
21. júl 2014

Mne pichli Rhegu až po pôrode, keď zistili, že bábo zdedilo po otcovi rh pozitív (ja mám negatív). Keď otehotnieš, budú ti len kontrolovať krv, či sa netvoria protilátky, ale to pri prvom tehotenstve je dosť vzácne. Okrem toho je šanca 1:1, že bábo bude negatív ako ty a žiadne protilátky sa teda ani tvoriť nemôžu. Riziko sa ale zvyšuje, ak si už bola tehotná - pri ďalšom pôrode, alebo po potrate. aj vtedy sa žene pichá rhega...

niki101988
21. júl 2014

Ahoj, rhega sa pichá len v prípade, že je dieťa pozitívne a gynekol´goa po pôrode má na to 24 hodín. U rh negatívnej matky sa sledujú protilátky celé tehotenstvo

martini
21. júl 2014

V tehu sa to len sleduje, ak by sa protilatky tvorili a plod by stagnoval tak by ti od 32 tt vyvolali porod. To je vsetko, v zasade. Dnes su uz komplikacie suvisiace s krvnou inkompatibilitou zriedkave. Len sa to sleduje a po porode ti pichnu rhega teda anti D ak baby bude rh pozitiv. Ak si nemala porod, potrat, tak v prvom tehu je to vacsinou ok. Aj dalsie tehotenstva su vdaka tej rhege ok. Neboj, bude dobre. My to tiez tak mame a mam uz dve deti s rh pozitiv po manzelovi.

sorciera24
21. júl 2014

nemusis sa dopredu obavat.....v tehotenstve ti budu pri kazdom odbere krvi sledovat protilatky......mne v prvom tehu vzdy vysli negativne a to mal maly Rh + ...po muzovi...cize hned po porode mi pichli Rhegu.....a o polroka na to mi kontrolovali protilatky z krvi znova.....vraj komplikacie byvaju, ked tak az pri dalsich tehtoenstvach...ale teraz sa to naozaj podrobne sleduje....cakame druhe, som v 27tt.....protilatky negativne.... cize pichat ti nebudu nic, kym budes mat protilatky neg.

kiki68
22. júl 2014

zalezi ako cele tehu bude prebiehat. Nemusia ich pichat ihned,ale sledovat by mali. Aj ked pokial nemas anamnezu s nejakym MA a pod. tak zase az taky pozor davat nebudu,lebo telo este nespravilo nic take,co by nasvedcovalo problemu.
Ale urcite pri odberoch im to aj spomen sama,lebo mne napriklad nic neriesili a pokial nezistili moju krvnu skupinu.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli