Môžu kortikoidy ublížiť počas tehotenstva?

Zodpovedané
7. jan 2020

Dobrý deň,

som v 17. týždni tehotenstva a od 13. týždňa sa mi veľmi zhoršil atopický ekzém na celom tele okrem hlavy. Vzhľadom na veľmi zlý stav pokožky mi kožný lekár odporučil diétu bez alergénov.

Predpisujem mi Beloderm, alebo zarábanú zinkovú masť s nejakým malým podielom dexametazónu/dexaethasonu (nie som si istá názvom). Voľne dostupné maste, mlieka a kúpele pre atopikov mi vôbec nepomáhajú. Lekár ma ubezpečuje, že to nemôže bábätku v brušku ublížiť.

Dočítala som sa, že kortikoidy pomáhajú len krátkodobo a len na malú plochu tela. Ja to budem musieť užívať ešte dlho a na celé telo.

Aké riziká to obnáša?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

myslím si, že ak máte veľmi zhoršený atopický ekzém, tak masť s malým množstvom kortikoidov by Vám nemala uškodiť.

Niektoré pacientky dokonca kvôli niektorým diagnózam musia užívať kortikoidy v tabletkovej forme počas celého tehotenstva.

Pri nasadení lokálnych alebo celkových kortikoidov sa vždy zvažuje risk a benefit, preto by som odporučila pokračovať v podávaní masti so zinkom a kortikoidom.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková