Musím užívať lieky na vysoký cholesterol?

Zodpovedané
18. mar 2019

Dobrý deň,

mám zvýšený cholesterol a lekár mi predpísal tieto lieky. Čítala som príbalový leták a desia ma vedľajšie účinky.

Musím ich užívať?

Ďakujem

Dobrý deň,

lieky na cholesterol majú veľa nežiadúcich účinkov, ale dá sa povedať, že pacienti ich znášajú celkom dobre samozrejme sú aj výnimky).

Liečba sa vždy zahajuje najnižšími možnými dávkami, aby sa minimalizovalo riziko týchto nežiadúcich účinkov. Liečba vysokého cholesterolu sa zahajuje nielen iba podľa hodnôt cholesterolu, ale aj podľa veku, pohlavia, fajčenia a hodnotách krvného tlaku.

Na základe celkového vyšetrenia sa teda lekár rozhodne, či je potrebné zahájiť liečbu alebo nie.

Okrem užívania liekov by sa mala dodržiavať diéta s obmedzením tukov a dôležitá je aj pravidelná pohybová aktivita.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková