Na aké vyšetrenia mám nárok po potrate?

Zodpovedané
5. jan 2019

Dobrý deň,

mám 31 rokov a po viac ako roku snaženia o dieťatko som otehotnela. V 10. týždni sme sa dozvedeli, že bábätku prestalo v 7. týždni biť srdiečko. Pre mňa a partnera to bola obrovská rana. Bolo mi surovo oznámené, že až keď potratim druhýkrát, tak mám nárok na akékoľvek vyšetrenia. Keď som oponovala mojím vekom, tak mi bolo povedané, že to je v podstate jedno.

Našťastie mam skvelú obvodnú lekárku a tá povedala, že urobí, čo bude v jej silách. Rada by som sa Vás spýtala, čo všetko je v kompetencii všeobecnej lekárky v tejto oblasti. Prípadne o Váš názor na postup lekárov, gynekológov.

Nemám žiadne zdravotné problémy. Pred otehotnením som užívala B6, 9,12. Som vegetariánka.

Lekári sa veľmi odlišujú i v odporúčaní, kedy je možné opätovne snaženie sa o dieťatko. Niektorí lekári vravia po 3 mesiacoch, niektorí po 6 mesiacoch. Sú i takí, ktorí vravia, že je možné začať so snažení už po prvej menštruácii. Tá mi dorazila na 27 deň po kyretáži.

Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,
odpoveď na otázku kedy otehotnieť po potrate patrí do rúk gynekológa, názory gynekológov sa aj v tejto oblasti odlišujú takisto ako názory na iné témy v iných špecializáciách. Čo sa týka vyšetrení po potrate, všeobecní lekári nemajú žiadne odborné usmernenia, ktoré nám hovoria, aké vyšetrenia sa majú realizovať po potrate. Ak nebola realizovaná preventívna prehliadka, je vhodné ju absolvovať, okrem štandardných odberov sa môže vyšetriť funkcia štítnej žľazy.


Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim poistenkám a poistencom množstvo benefitov. Získajte výhody v podobe príspevkov na zuby, oči či operáciu kŕčových žíl.
www.union.sk/zmena-zdravotnej-poistovne