Nie je potrebné preliečiť boreliózu antibiotikami?

Zodpovedané
25. sep 2022

Dobrý deň,

ku svojej otázke prikladám fotografiu výsledkov z testu na boréliu. Posledný týždeň sa zobúdzam s opuchom pod očami, už dva mesiace ma pobolievajú kolená a pália ma prsty na rukách. Pod kolenami mám burzitídu z vnútornej strany, ortopéd mi dáva kortikoidné injekcie, zatiaľ iba do jedného kolena.

Všetky výsledky krvi mám v poriadku, problém je len borelióza a reuma faktor, močovina v krvi. Ešte idem absolvovať MRI.

Ortopéd a ďalší lekár mi antibiotiká odporúčajú, obvodná a internista na to dôvod nevidia.

Z čoho môžu prameniť moje zdravotné problémy?

Nie je potrebné preliečiť boreliózu antibiotikami?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak si ortopéd myslí, že na základe Vášho klinického stavu sú potrebné antibiotiká, aj napriek nepotvrdeniu diagnózy, tak Vám ich môže predpísať empiricky aj on, teda riadila by som sa asi ortopédom.

Ak ste mali v posledných mesiacoch kliešťa, tak by som sa priklonila tiež k profylaktickej antibiotickej liečbe.

Testy na borélie Vám vyšli negatívne, myslím si, že je vhodné doplniť serológie na yersinie, chlamýdie a mykoplazmy.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková