O aké vyšetrenie mám požiadať, keď mám opakovanú bolesť hrdla?

Zodpovedané
15. máj 2019

Dobrý deň,

pred 2,5 rokmi som porodila dcérku a odvtedy mám opakované bolesti hrdla. Na vyšetrení ORL mi nič konkrétne nenašli. Dostala som len kvapky do nosa. Istý čas bol pokoj a zase po nejakom období mám znova bolesti.

Bolesť hrdla sa mi vracia asi 1x mesačne. Presne mesiac dozadu som mala mierny kašeľ, pichanie na hrudníku a bolesť na chrbte. Išla som na pohotovosť, dostala som na tri dni antibiotiká, kalciovú injekciu kvôli strate hlasu.

V novembri 2018 som mala pleseň na nechtoch, na rukách. Opakované plesne a výtoky v pošve sú teraz preliečené. Na bolesť hrdla používam bežne dostupné lieky z lekárne.

O aké vyšetrenie mám požiadať?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri opakujúcich sa bolestiach hrdla by mal byť podľa mňa urobený výter z hrdla v dobe, keď máte ťažkosti, aby sa zistilo, či sa v hrdle nachádza baktéria, ktorá môže spôsobiť uvedené ťažkosti.

Pred ďalším predpisom antibiotík, by sa malo skontrolovať CRP, aby sa antibiotiká nedávali zbytočne.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková