O akú cystu sa jedná, keď je porušená brušná stena?

Zodpovedané
24. sep 2019

Dobrý deň,

mamina mala v slabine veľkú hrču, ktorú identifikovali ako herniu. Teda pruh. Čakala 2 mesiace na operáciu. Počas tých 2 mesiacov sa jej to stále schovávalo a vyšlo zase na povrch. Pri stlačení sa jej to schovali a potom vyskočilo. Bola aj na sono, kde jej to tiež identifikovali ako slabinový pruh.

Pri stlačení ju to bolelo. Včera bola na operácii a zistili jej, že je to cysta a nie pruh.

Ako je to možné?

Vyoperovali jej to a urobili plastiku. Bola porušená nejaká brušná stena.

O akú cystu sa môže jednať?

Mala to ako cca 8 - 10 cm valec. Bola aj na vyšetrení štítnej žľazy a zistili jej nadprodukciu hormónu.

Ďakujem

Dobrý deň,

pruh vzniká v mieste, ktoré je oslabené. Takýto pruh vzniká narušením blany, ktorá pokrýva vnútrobrušné orgány. Následne dochádza k vyklenutiu čriev na povrch pod kožu.

Ak ide o pruh v slabine, tak tu je porušený tzv. slabinový kanál, cez ktorý prechádzajú nervovo-cievne-šľachové štruktúry.

Cysta môže byť rôzneho pôvodu. Ak je veľkých rozmerov, tak sa môže takisto pretlačiť na povrch pod kožu.

Cysta je vždy benígna, mohla vzniknúť napr. aj pri nadmernom dráždení šliach, ktoré prechádzajú touto oblasťou.

Definitívny výsledok sa určí na histologickom vyšetrení.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková